Pożywienie – Czym jest naprawdę?

Człowiek musi jeść, by móc żyć i funkcjonować. Czym jest pożywienie, które spożywamy? Ogólnie rzecz ujmując można by powiedzieć, że pokarm jest paliwem napędowym dla naszego organizmu i jest zarazem odzwierciedleniem naszego statusu społecznego.

Czym jest pokarm dla poszczególnych ludzi w hierarchii społecznej?

  • Ludzie żyjący na wysokim poziomie pod względem ekonomicznym, posiadający znaczący status społeczny przyzwyczajeni są do kuchni wyrafinowanej i różnorodnej. Żyjąc osobiście na wysokim poziomie, bywając w środowisku i podróżując mają okazję wypróbowania różnych smaków i drogich dań. Dlatego też często bywają wybredni.
  • Osoby na niższym szczeblu społecznym, gdzie dochód oscyluje w granicach poniżej przeciętnej – zmuszeni są spożywać pokarm taki na jaki ich stać w danym momencie. Są pozbawieni wyboru ze względów finansowych. Spożywają często te same potrawy co sprawia, że ich podniebienie i kubki smakowe są mniej wybredne niż tych, co mogą sobie pozwolić na luksus – również kulinarny.
  • Ostatnią grupę stanowią ludzie dla których pokarm nie jest celem sam w sobie.
    Mimo często (lecz niekoniecznie) wysokiego statusu zadowalają się niewielką ilością pożywienia, kierując się w życiu normami etycznymi, lub ekologicznymi. Dla nich pokarm nie jest tylko „paliwem”, które utrzymuje przy życiu, ale również odżywką dla ducha i umysłu.