Odżywki białkowe – jak do nich podejść

Czym jest białko?

Białka to makroskładniki zbudowane z aminokwasów, niezbędne w każdym organizmie. W środowisku istnieje niezliczona ilość różnych białek odpowiedzialnych za przeróżne życiowe funkcje. Do podstawowych zadań białek zalicza się funkcję budulcową, która szczególnie interesuje sportowców i szeroko pojęty świat fitnessu. Białko bierze udział w budowaniu wszystkich tkanek człowieka, w tym także tkankę mięśniową. I tu pojawiają się pytania: kiedy brać białko, w jakiej postaci?

Gdzie znaleźć źródło białka?

Świetnym, prostym i sprawdzonym źródłem jest codzienna, szerokodostępna żywność: mięso (wołowina, drób, cielęcina, schab), ryby, mleko i produkty mleczne, jaja oraz warzywa strączkowe, kasze, ryż, niektóre nasiona i orzechy. Zrównoważona dieta złożona z odpowiednich produktów spożywczych powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie organizmu na białko. Nawet przy dążeniu do zwiększenia masy mięśniowej można tak ułożyć sobie dietę, że da się obejść bez słynnych odżywek białkowych. Nie każdy, komu zależy na pięknej sylwetce, musi stosować odżywki.

Jednak odżywki białkowe jako suplement diety świetnie sprawdzą się dla osób trenujących siłowo oraz budujących masę mięśniową. Więc kiedy brać białko? Odżywki świetnie sprawdzą się jako zamiennik lub dodatek do posiłku, kiedy nie mamy czasu albo szybki posiłek po ciężkim treningu. Odżywki nie są szkodliwe, o ile stosuje się je racjonalnie i dobrze dopasowuje swoje zapotrzebowanie. Jednak spokojnie można poradzić sobie bez nich. Warto pamiętać, że są to produkty przetworzone, które nie powinny stawać się podstawą diety.

Białko jako suplement

Mimo, że nasz organizm jest w stanie świetnie poradzić sobie bez dodatkowej suplementacji białka, krąży opinia, że każdy szanujący się sympatyk fitnessu powinien się zaopatrzyć w dobrą odżywkę białkową. Nie każdy musi brać dodatkowe białko. Ale może ono być pomocne, jeśli stosuje się je rozsądnie, po treningu. Warto zaopatrzyć się w białko o smaku, który lubimy, ale które równocześnie nie będzie miało zbyt wielu ulepszaczy.

Więcej informacji na http://www.sfd.pl/

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *